תכנון בית פרטי – התהליך

התהליך של תכנון בית פרטי מתחיל בשיחת היכרות שלי אתכם, שמטרתה היא ללמוד על אורח החיים, הצרכים והחלומות שיש לכם על הבית ושברצונכם לממש.


לאחר מכן מגיע השלב של ביקור במגרש ולמידת תוכניות התב"ע המתייחסות אליו. זהו חלק חיוני בעבודתי, המחבר אותי עם המציאות ועם המסגרת בה ימומש החלום.
אני רואה את עצמי כמגשימת חלומות, האחראית על ליקוט המידע והפנטזיות והרוקחת של הקומפוזיציה שתחבר בין כל המרכיבים הללו ותייצר מהם מבנה ייחודי המותאם רק אליכם. כל מבנה מיוחד במינו ואין מבנה אחד דומה למשנהו.


בכל שלב אני מביאה מס חלופות תכנוניות שונות לבדיקת האפשרויות והרעיונות שעולים, ומאפשרת לכם לבחור ביניהם ולהבין את סדרי העדיפויות שלכם; מה עיקר, מה טפל ואיזה רעיון /סיפור מדליק אתכם. הנייר סובל הכל.

שלבי התכנון של בית פרטי

תכנון בית פרטי נחלק למספר שלבים:

העמדת הבית על מרכיביו – החניה, שער הכניסה,  השביל, דלת הכניסה, קומת הקרקע הציבורית, החצר, הפרגולה, הבריכה. אני דואגת לבדוק איך הם בדיוק ממוקמים על המגרש, ביחס לרחוב וביחס למגרשים השכנים. לכל אופציה סיפור משלה ודרך אחרת לחוות את הבית.

חלוקות האזורים בתוך הבית – מה וחלוקת השטחים ביניהם, מה הקשרים בין כל אזור לחצר, לכניסה לאור יום ולכוון השמש. מה רואים כשנכנסים לבית, כמה שטחים פתוחים יש וכמה חדרים סגורים. כשיש הסכמה לגבי הקומה הראשית ממשיכים לקומות הבאות ולקשרים האנכיים בין המפלסים, המוסיפים עושר לחלל הפנימי של הבית ולקשרים בין חלקיו. מיקום המדרגות וצורתם יקבעו בשלב זה.

מודל תלת ממדי – כשהתוכניות פחות או יותר סגורות ומוסכמות, אפשר להוסיף מימד לתכנון. מודל תלת מימדי  הוא כלי  עבודה חיוני עבורי בתהליך של תכנון בית פרטי, לצורך הבנת המבנה ועיצובו מבחוץ ומבפנים וליצירת רעיון נפחי ייחודי. ברוב המקרים יש צורך לחזור לתוכניות ולשנותן עקב התכנון בתלת ממד.

היתר בנייה – כשהתכנון הרעיוני הושלם יש להפכו לתוכנית הגשה. זהו שלב טכני של עריכת שרטוטי המבנה לפי ההנחיות של מנהל התכנון והגשתן לאישור הועדה המקומית. בשנים האחרונות הרישוי הוא מקוון ונעשה דרך מערכת ממוחשבת שנבנית ומשתכללת עם הזמן. בתהליך זה יש להמציא אישורים מגורמים מקצועיים שונים לכך שהמבנה עומד בתקנים ובהנחיות רלוונטיות. בשלב זה מופעלים יועצי התכנון: מהנדס בניין , אינסטלציה, אקוסטיקה ועוד, הכל בהתאם לנדרש. העבודה עם היועצים מתואמת דרכי.

מכרז – כשיש אישור עקרוני לתכנון מהוועדה המקומית, מתחיל שלב התכנון המפורט. קנה המידה של התוכניות מוכפל ל 1:50, והסכמות הופכות לתוכניות עם אינפורמציה לפי נושאים. זה הזמן בו הרעיונות הסכמטיים מקבלים אפיון חומר צורה ואופי, הצהרת הכוונות הראשונית נבדקת לעומק כדי להופכה לברת ביצוע. אני מרבה להתייעץ עם בעלי מקצוע וספקים כדי למצוא את הדרך היעילה והפשוטה למימוש הרעיון הצורני. ומקפידה להתעדכן בחידושים הטכנולוגיים שצצים כל הזמן.

 

תוכנית בנייה ואינסטלציה, תוכניות חשמל ותאורה ותוכניות ריצוף משורטטות לכל קומה, כאשר הפירוט מלווה בפגישות אצל ספקים לבחירת חומרי חיפוי, גופי תאורה, כלים סניטריים, דלתות וחלונות.
המטבח, חדרי השירותים והמדרגות מפורטים בקנה מידה 1:25 ומלווים בפריסה של כל קירות החדר. המכרז מלווה במפרט המתאר את טיב העבודות ובכתב כמויות.
חומר המכרז נמסר לקבלנים לתמחור ומשמש להשוואה בין הצעותיהם.

 

ביצוע

אין תכנון בית פרטי ללא ביצוע בפועל. בשלב זה רגע האמת מגיע והבית מתחיל להיבנות. לאורך כל תקופת הבנייה אני מבצעת פיקוח עליון בשטח ודואגת להגיע למקום, לוודא שהתוכניות ברורות ומובנות ולקבל משוב לשיפורן. לפני שלבי ביצוע קריטיים כמו הרמת קירות פנים, כניסת אינסטלטור או חשמלאי אני עוברת על סימונים שהכינו בעלי המקצוע ומוודאת שהכל ברור.
כמו כן, אני דואגת להזמין דוגמאות של חומרים ואביזרים מבעלי המקצוע במועד המתאים, כדי לתאם צבעים ופרטים בין כל חלקי המבנה.
אני מאמינה שאהבתי למקצוע, היכרותי רבת השנים עם תהליך הבנייה, הראש היצירתי שלי, התנהלותי השיטתית ואופיי הנוח יהפכו עבורכם את התהליך המתואר של תכנון בית פרטי לנגיש, ברור ופשוט, עם קבלת החלטות הדרגתית ומסודרת.


למידע נוסף ולקביעת פגישה ראשונית צרו קשר דרך האתר או חייגו: 050-6546028