כל מה שצריך לדעת על בנייה בעמק חפר

עמק חפר שוכן בן נתניה לחדרה מצפון ומדרום  ובין הקו הירוק ועד לחוף הים ממערב. העמק הוא אזור כפרי באופיו מאופיין בישובים כפרים  בגודל של כמה מאות תושבים, המוקפים בשטחים חקליים, שדות פתוחים ומטעים עם טופוגרפיה טבעית.

בעבר כל תושבים עסקו בחקלאות וגידלו בעלי חיים וצמחים, כמו פרות, תרנגולות , תבואה, ירקות ופירות . אבל כיום רק מעט מהתושבים עוסקים בחקלאות, ורוב התושבים נוסעים מדי יום אל הערים שבסביבה כדי לעבוד במקומות עבודה שונים. הקרבה למרכז הארץ ולחוף הים הגובל בחלקו המערבי של העמק הופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד .

בניה פרטית  מאפיינת את רוב  הישובים הכפריים המתחלקים לשלושה סוגי התישבות:

מושבים- בעמק חפר 27 מושבים המורכבים מנחלות משקי עזר והרחבות,

ישובים קהילתיים  – המשלבים בתים משותפים נמוכים עם בניה פרטית.

קיבוצים– בעמק חפר 8 קיבוצים 

בית בעמק חפר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרויקט בנייה בעמק חפר

תהליך התכנון האדריכלי הוא תהליך מורכב ועמוס בפרטים והיבטים פרקטיים ועיצוביים כאחד. בין אם מדובר בתכנון אדריכלי של בית פרטי, מבנה ציבורי או מסחרי, תהליכי הליווי, התכנון וההקמה מערבים בתוכם היבטים רבים.

תכנון אדריכלי מקצועי יהיה בנוי מרבדים שונים שיעזרו לחבר את הרעיון העיצובי הראשוני ואת הדרישות והצרכים של הלקוח אל סביבת המגורים הקיימת. עבור פרויקטי בנייה בעמק חפר, חשוב שהאדריכל יביא רעיונות עיצוביים שיתאימו את מבנה הבית לסביבה החיצונית.

לצד אלו, חשוב גם לבחור את האדריכל המבצע בהתאם לאופי הפרויקט ולהתמחות הספציפית שלו. בכל הקשור לבנייה באזור המרכז ובעמק חפר, מומלץ יהיה להיעזר בשירותיו של אדריכל אשר מתחבר לנופי הסביבה, ומגיע עם ניסיון רלוונטי שיכול לעזור לכם לבנות את בית חלומותיכם.

בנייה בעמק חפר תכך בחשבון את הנוף הפתוח הייחודי הקיים  בעמק, באם זה שדות חקלאיים או נוף פתוח לים. כל תבנית נוף מצריכה התיחסות למשטר הרוחות לטופוגרפיה ולצמחיה הקיימת.

באזור הים יש רצון לאפשר נוף לכוון הים יחד עם הצורך להגן על הגן מרוחות הים המלוחות ולהתאים את הצומח לתנאים הקשים.

בסמוך לאזורים לשדות חקלאיים יש להגביה ולהפריד את הבית מהשדות על מנת למנוע מחיות בר ומזיקים מלהגיע לגן ולאפשר מבט לעבר הנוף.

התאמת התכנון האדריכלי  אל סביבת המגורים היא מהביטים המרכזיים והחשובים שיש לקחת בחשבון טרם התחלת הפרויקט האדריכלי.

בנייה בעמק חפר: תהליך הרישוי

הקרקעות בישובים הכפריים הן ברובן בבעלות רשות מקרקעי ישראל רמ"י .

סוגי המגרשים לבניה פרטית מתחלק ל3:

נחלה – מתאפיינת במגרש גדול 2-3 דונם עם זכויות בניה הסטוריות ל3 יחידות דיור בשני מבנים, עם אפשרות לפיצול השטח וזכוית לבנית יחידות ארוח כפריות מבנים חקליים ולא חקלאיים(פלח)  הכל בהתאם לתוכנית המתאר  הרלוונטית. בחלק מהמושבים השטח החקלאי צמוד לשטח המגורים ומאפשר סמיכות לשטח פתוח רחב ידיים.

משק עזר שטח של כ1 דונם עם זכויות בניה הסטוריות ליחידת דיור אחת/שתיים עם אפשרות לפיצול.

הרחבות -מגרשים ששטח  0.3-0.7 דונם עליהם ניתן לבנות בית בודד או  בית דו משפחתי בהתאם לתוכני הבינוי.

בשלושת  סוגי המגרשים, הבניה מרוכזת באזור מסויים וסביבו שטחים פתוחים חקלאיים ברובם.  הקרבה לשטחים הפתוחים דורשת התייחסות בתכנון הבית.

תהליך הרישוי מתבצע מול שני גופים עיקריים רמ"י  והועדה המקומית. -ניצול זכויות הבניה בצורה מיטבית מצריך הכירות  והתיחסות להנחיות שני הגופים במקביל לכל אחד מטיפוסי הקרקע- הרחבה, משק עזר ונחלה.

תיזמון מיטבי של האישור מול רמ"י לקיצור זמן ההיתר.

הסדרת הקרקעות מול רמ"י היא בתהליך מתמשך בקיבוצים והמושבים. כל אחד עם הסטאטוס הנוכחי שלו. דבר המצריך הכרות וידע עם תהליכי השיוך והפיצול המתרחשים היום בישובים החקלאיים.

בחירת אדריכל לבנייה בעמק חפר

כאמור, עבור פרויקטי בנייה באזורים שונים ברחבי הארץ מומלץ להיעזר בשירותיהם של אדריכלים שצברו ידע וניסיון בפרויקטים מסוג דומה.

לאדריכלים שאמונים על פרויקטים באזור עמק חפר עשויים להיות מאפיינים ודגשים ייחודיים משלהם אודות פרויקט הבניה.

כמובן, שלפני כל פרויקט אדריכלי בכל אזור שהוא, חשוב קודם כל לוודא את האינטראקציה ואת מידת החיבור לאדריכל המבצע. זכרו כי האדריכל אמון על פרויקט מרכזי בחייכם, ומטרתו היא לאפשר לכם את הגשמת החלום האישי שלכם. לכן גם, לא כדאי להתפשר על אדריכל שאינו עובד בהתאם לסטנדרטים שלכם או שאין לכם חיבור אישי עמו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מה יאפשר את הצלחת הפרויקט האדריכלי?

ראשית, חשוב לבחור באדריכל מוסמך ומנוסה שיוכל להגשים את החלום שלכם ולבנות את בית חלומותיכם בהתאם לציפיות ההתחלתיות שלכם.

מלבד זאת, חשוב מאוד להקפיד על כל שלבי התכנון. אדריכל מנוסה יידע כיצד ללוות את תהליך התכנון והבנייה בעמק חפר בצורה האידיאלית: שלב מקדים של איסוף צרכי הלקוח והדרישות שלו (בהתאם לצרכים פרקטיים, אופי סביבת המגורים, הטבע ועוד), שלבי התכנון של הבית – העמדת הבית על מרכיביו, חלוקת אזורים והגדרת חללים בתוך הבית, שרטוט המודל הראשוני, התעסקות עם היתרי הבנייה והאישורים הנדרשים, מכרז, וכמובן ליווי גם בתהליך הבנייה עצמו והתאמה לשינויים הצפויים בדרך.

לסיום, חשוב לזכור כי הצלחתו של הפרויקט האדריכלי, לא משנה אם מדובר בבנייה בעמק חפר או באזורים אחרים, תלוי גם במידת שיתוף הפעולה בין אנשי המקצוע השונים.
על מנת לשלוט באופן מקסימלי על התוצר הסופי של הפרויקט האדריכלי, יש לשלב כוחות של אנשי מקצוע שונים במהלך כל הפרויקט – מתכנני הגינות, מעצבי הפנים, קבלני הבניין ועוד.

שתפו

Call Now Buttonחייגו עכשיו