חדשות

סוכה לי, סוכה לי, סוכה לי מעוצבת?

28.09.15 כתבה: נטע דוידי

״סוכה


כמה יפה הוא חג הסוכות!

החג שאני הכי מזדהה איתו כאדריכלית – חג של בניה, חג של קישוט ויצירתיות. היכן שלא אסתכל… אוף, מה זה!…עוד סוכה לנצח עם סכך שאינו מתכלה וברזנט עם הדפסה? המדינה מלאה ב ׳אינסטנט׳ סוכות, זולות וכשרות למהדרין (עוד היום אצלך בבית)… מה קרה לחוש העיצובי והיצירתי שלנו? הרי אפשר פה לעשות חגיגה עיצובית של ממש!
אז החלטתי לחפש באינטרנט סוכות מעניינות שייתנו לי השראה (השנה קצת מאוחר, אבל אולי לשנה הבאה) וגם לראות מה קורה בעולם ולשתף אתכם כדי שנעלה קצת את הרף ונעצב את הסוכה האולטימטיבית בשנה הבאה… ושימותו השכנים הקנאים.

בתחרות בינלאומית לעיצוב סוכות שנערכה בניו יורק ב-2010 (רעיון מדהים בפני עצמו שהגה הסופר ג׳ושוע פוהר) נבחרו על ידי צוות שופטים ידועי שם כללו אדריכלים, עיתונאים וידוענים אחרים, 12 סוכות מתוך כ-600 הצעות, ואלה נבנו והוצגו לקהל הרחב ביוניון סקווייר שבמנהטן.
אחת הסוכות שנבנתה – היא סוכת הבועה הסדוקה של הנרי גרוסמן ובבק בריין. תודו שזו אכן סוכה לא שגרתית.
״סוכהלאתר של התחרות בניו יורק– לחצו כאן

לתחרות אחרת ב2012 הגיש מעצב צעיר בשם מיכאל טובין פרינס את הסוכה המדליקה הזו.
הסוכה שהציע שומרת על מסגרת מרובעת מסורתית ועשויה שכבות רבות של סבכת עץ פשוטה (זו המוכרת לכולנו) כאשר הפתחים בכל שכבה משתנים ויוצרים חלל פנימי מעניין.
״סוכה

השנה לקראת סוכות 2015, נתקיימה תחרות דומה באונטריו קנדה.
סוכה זו נבחרה לאחת הזוכות והיא עשוייה רשת מתכת מחוררת שעליה ניתן לתלות צמחייה:
״סוכהאפשר לראות את שמונה הסוכות הזוכות של 2015 כאן

סוכה נוספת שנתקלתי בה היא פרי שיתוף פעולה בין החממה האקולוגית בעין שמר בהובלת אביטל גבע ל-JCC במנהטן. היא נבנתה על גג מבנה בעיר ועל קירותיה בקבוקי פלסטיק ממוחזרים ממולאים באצות ים. האצות הן חלק מהקיר הניסיוני של החממה בעין שמר ליצירת אנרגיה חלופית נקייה.
״סוכה
״קיר
אני מודה, יש לי אהדה גדולה לסוכות רומנטיות.
עצם העובדה שבסוכה תקנית נדרש לראות את הכוכבים בלילה דרך תקרתה, הופכת את זו בעיני למבנה רומנטי וקסום.
להלן כמה תמונות מסוכות שמעצביהן הפכו אותן להיכלים רומנטיים המזכירים תקופה קודמת אולי בהשראת לורנס איש ערב או סיפורי אלף לילה ולילה:

״סוכה
״סוכה
גם סוכה בתוך בית כנסת יכולה להיות מושקעת:
״סוכה
לפעמים אלוהים נמצא בפרטים הקטנים – והקישוטים הן אלה ההופכים את הסוכה למיוחדת במינה:
״שימוש
״תקרה
״הסוכה
ואל לנו לשכוח שתאורה מושקעת יכולה להפוך צריף פשוט למקום של קסם בלילה:
״מוטיב
״התאורה
בשיטוטי ברשת, מצאתי (בכל זאת) אתר Sukkah Soul המציע למכירה סוכות מוכנות, יפות ופשוטות, שניתן לרכוש ולהרכיב לבד: הנה אחת מהן-
״סוכה
אבל לדאבוני, מיד גיליתי כי המסגרות נגמרו ונשארו רק הבדים.
המשכתי לחקור ומצאתי שמישהו אחר כבר הקים אתר שמסביר במדוייק איך לבנות את אותה המסגרת של Sukkah Soul בשיטת ׳עשה זאת בעצמך׳ תוכלו למצוא זאת כאן:

אם כבר משקיעים כל כך הרבה אנרגיה כל שנה בהקמת מבנה הסוכה, למה לא להנות מהסוכה כל השנה ולהפכה לחלק אנטרגלי מהאדריכלות של הבית?
הסוכה משמשת כמטפורה לאיזור שהוא איזור התווך בין החוץ לפנים.
הסוכה היא חלל מוגדר, פחות מוגן מהבית, אך תחום באופן ברור. זהו חלל להסבה מכוסה למחצה, מואר בלילה ומוצל ביום. ישנן דוגמאות רבות לכך באדריכלות ובמיוחד באדריכלות הים תיכונית.
סוכת גפנים בכרתים:
״סוכה
סוכת פרגולה בחצר:
״פרגולה
פאטיו עם צמחייה ותאורה רומנטית:
״פאטיו
ולסיום, גג בית בתל-אביב בתכנון המשרד שלנו:
״פרגולה

Call Now Buttonחייגו עכשיו